22912130 - 32 | 22264933 | 09194101401 javaheri@fakhraria.com

ترازوی طلاسازی چیست و چه کاربردی دارد؟

ترازوی طلاسازی و طلا فروش ها ترازو هایی با دقت بسیار بالا هستند و در صنعت جواهر سازی نیز استفاده دارند. ترازو طلاسازی با دقت بالاتر برای مثال بالا تر از شش صفر در آزمایشگاه های طلاسازی استفاده می شود و ترازو هایی با دقت کمتر برای مثال دقت سه صفر در طلا فروشی ها بیشتر استفاده می شود.

ترازوی طلاسازی

اولین ترازو های طلاسازی، ترازوی سنتی دو کفه ای بودند که فروشنده از وزنه های چند گرمی و چند سوتی برای تعیین وزن طلا استفاده می کرد که نه دقت درستی داشتند و نه سرعت زیادی داشتند. که پس از آن دستگاه های اندازه گیری دیجیتالی ساخته شدند که هم مورد استفاده برای آزمایشگاه های طلاسازی بود و هم مورد استفاده ی طلا فروشی ها.

ترازو های طلا فروشی ها می توانند از دقت دو صفر تا دقت هشت صفر را اندازه گیری نمایند. همچنین برخی از ترازو های پیشرفته تر توانایی اتصال ب کامپوتر و نرم افزار های مرتبط را دارند و می توانند وزن طلا ها را یک راست به سیستم منتقل نمایند.

دقت ترازوی طلا فروشی

همانطور که گفتیم ترازو های طلا فروش از دو رقم بعد اعشار محاسبه می کنند تا هشت رقم بعد اعشار، البته که هشت رقم بعد اعشار مختص آزمایشگاه های طلاسازی است. اما رایج ترین نوع آن در مورد استفاده در طلا فروشی ها ترازو هایی با دقت دو رقم بعد اعشار است.

چرا ترازو های آزمایشگاه ها باید دقت بیشتری داشته باشد؟

فردی که طلایی را می خواهد خرید و فروش کند، مدل هایی با تفاوت یک هزارم گرم با هم تفاوتی ندارند و می تواند تا دو رقم بعد اعشار خریدش را انجام بدهد زیرا در مدلی که ساخته شده یک هزارم آن به چشم نمی آید و تغییری در مدل طلا به وجود نمی آورد.

اما در ترازو طلاسازی در آزمایشگاه ها برای اینکه هزار مدل ساخته می شد پس تمام طلا ها با کوچکترین وزن نیز کارآمد است و جمع آوری آن ها می تواند به ساخت یک طلای دیگر منجر شود. همچنین برای محاسبه های مالی نیز نیاز است زیرا دور ریز را باید به حداقل ممکن رساند.

موسسه ی استاندارد اندازه گیری هر شش ماه یکبار به مراکز طلا فروشی سر میزند و صحت  درستی نحوه ی محاسبه ی ترازوی طلا فروشی ها را با بیشترین دقت بررسی می کند تا طلا فروش ها نتوانند کم فروشی کنند. همچنین اتحادیه طلا فروشان نیز ترازو های طلا فروشی ها را به صورت منظم مورد سنجش قرار می دهد.

ظرفیت توزین ترازوی طلاسازی و طلا فروشی چیست؟

ظرفیت توزین یعنی اینکه ترازوی شما تا چه اندازه طلا را می تواند اندازه گیری کند و به صورت دقیق وزن آن را تشخیص دهد. زیرا تمام ترازو ها یک بازه ی مشخص وزنی ای را می توانند اندازه گیری کنند. یعنی به فرض مثال اگر ترازو ی طلاسازی شما تا وزن 300 گرم را اندازه گیری می کند این به این معناست که اگر طلایی با وزن بیشتر روی آن گذاشتید هم باز نهایت عددی که نشان می دهد 300 گرم است.

نحوه ی استفاده ی درست از ترازوی طلاسازی

ترازو ی زرگری یک استفاده دارد آن هم برای میزان سنجش وزن طلا است. اما برخی موارد می توانند روی سنجش ترازو اثر بگذارند مانند فشار و جریان هوا، دمای محیط و … و این اندازه گیری را با خطا مواجه کنند. برا اینکه این خطا ها را به حداقل برسانیم:

ترازوی خود را روی یک سطح تراز و کاملا صاف قرار دهید چرا که سطح تراز و غیر تراز می تواند روی نحوه ی توزین اثر گذار باشد.

نکته ی دوم که باید رعایت کنید کالیبره کردن ترازو است . شما در بازه های زمانی متفاوت باید ترازوه خود را کالیبره کنید تا دقت سنجش آن را بالا ببرید و خطا ی اندازه گیری را به حداقل برسانید.

و نکته ی آخر ترازوی خود را در محیطی مناست قرار دهید . یعنی در مکانی که هیچ گونه عوامل بیرونی  محیطی ای نتوانند بر روی آن اثر گذار باشند . دمای محیطی که در آن نگهداری می شود یک دمای متعادل باشد  و در مقابل جریان مستقیم هوا نباشد.

برای کسب تجربه در استفاده از ترازو های طلاسازی می توانید در آموزشگاه طلا و جواهرسازی فخرآریا دوره های آموزشی طلا و جواهرسازی ر انتخاب کنید تا هم تا نحوه ی ساخت طلا آشنا شوید و هم تمام نکات مرتبط به طلاسازی را به طور کامل فرا گیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از دوره ها و نحوه ی اجرای آنها به سایت آموزشگاه طلا و جواهرسازی فخرآریا مراجعه فرمایید.