22912130 - 32 | 22264933 | 09194101401 javaheri@fakhraria.com

طلا سازی و بازار کار آن در ایران

 

طلاسازی یک شغل منحصر به فرد و بسیار حساسی است. اگر شما هم به هنر طلا سازی علامند هستید و با استعداد و خلاق هستید تبریک میگم به راحتی می توانید در این حوزه فعالیت و پیشرفت کنید.

شغل طلا سازی و استخراج طلا و طراحی طلا جزو 5 شغل پر درآمد جهان معرفی شده است.

طلا همیشه مورد استفاده قرار میگیرد و همیشه کسب و کار آن رونق دارد به دو دلیل چون طلا فلز ارزشمندی است و هم به صورت زینتی استفاده می شودو هم کاربرد تزئینی دارد. به همین دلیل است که هیچ وقت بازار آن کساد نمی شود و ارزش آن کم نمی شود.

اما چیزی که باعث تفاوت و رقابت در طلا سازی می شود تخصص و خلاقیت  و تنوع در کار طلا سازان است و با توجه به این سه مورد می توان در بازار طلا سازی یک رقابت موفق داشت و پیشرفت کرد و هر آن کس که این موارد را رعایت کند می تواند سود بیشتری را نصیب خود کند.

اگر بخواهیم از معایب آن بگوییم همانطور که در بالا گفتیم به علت گران بودن و ارزشمند بودن طلا سرمایه ی اولیه ی زیادی نیازمند است همچنسن چون کار با این فلز ارزشمند حساس است و نیاز به ریزه کاری دارد گاها طلاسازان پس از چند سال کار مداوم شاید دچار مشکلات بینایی بشوند.

زمانی که طلا سازان با طلا کار می کننددر لحیم کاری گازی از کادمیوم متساعد می شود که ممکن است برای سلامتی تنفس انسان خطرناک باشد همچنین استفاده از برس هنگام جلا و کرک های ایجاد شده باعث ایجاد مشکلات تنفسی می توان بشود.

طلا سازی شغلی نیست که تنها با طلا سر و کار داشته باشد بلکه با فلز های دیگر که به عنوان زینتی استفاده می شوند نیز سروکار خواهید داشت مانند نقره، پلاتین، مس و برنز همچنین باید با سنگ های قیمتی و زینتی و جواهرات نیز آشنایی داشته باشد تا در صورت نیاز با طلا ترکیب کرده و برای زیبا سازی بیشتر از آن ها استفاده کند و سنگ ها را روی زیور آلات بتواند پیاده سازی کند.

مهارت هایی که در طلا سازی آموزش دیده می شود و استفاده می شود شامل:چکش کاری، برش کاری، خم کردن فلز، پر کردن، ریخته گری و تا حدی در صورت نیاز مخراج کاری، می شود.

منظور از مخراج کاری مهارت تعبیه سازی سنگ و جواهر روی زیور آلات به گونه ای که نگه داشته شوند و سفت باشد همچنین تعمییر آن هم شامل می شود.

البته که باید گفت مخراج کاری، برش الماس، برش سنگ های قیمتی، طراحی زیورآلات با سنگ و جواهر، قالب گیری، تراش کاری و پولیش از جمله مهارت هایی است ک یک جواهر ساز باید بر اآن ها مسلط شود.

در حد معمول یک طلا ساز هفته ای 40 ساعت باید کار کند اما شغل حساسی است و کوچک ترین اشتباه می تواند بزرگترین ضرر ها را داشته باشد. این کار یک کار فیزیکی است و نیاز به قدرت بدنی خوب دارد تا طلا ساز خسته نشود، همچنین نیاز به ریز بینی و دقت بسیار زیار دارد. و بسته به نوع کسب و کار خود ممکن است گاها بیش از هفته ای 40 ساعت مجبور به کار باشد.

یک طلا ساز به غیر از مهارت ها و آموزش هایی که در بالا گفتیم نیاز به مهارت های دیگری نیز دارد.

مهارت ریز بینی به منظور دقت بیشتر و داشتن بینایی خوب تا بتواند از پس این کار ظریف بر بیاید.

قدرت تجسم و خلاقیت نیز یکی از مهارت های لازمه برای موفقیت در این حرفه است برای اینکه بتوانید در ایجاد یک اثر زیبا با ترکیب رنگی زیبا و منحصر به فرد موفق شوید در ابتدا نیاز به تجسم آن و در ادامه با هنر دست خود به خلق آن میرسید.

آموزشگاه فخر آریا بهترین موقعیت برای آموزش این حرفه ی تخصصی است زیرا دارای اساتید با تجربه ای است که در این حوزه سال ها تخصص دارند و می توانند به هنرجویان گرامی بهترین راهکار ها و به روز ترین متد ها را آموزش دهند. این مجموعه به غیر از ساخت طلا و ساخت جواهر به آموزش های دیگری نیز می پردازد. جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.