22912130 - 32 | 22264933 | 09194101401 javaheri@fakhraria.com

جواهرسازی و چوب؛ تاثیر چوب در جواهر سازی

چوب از زمان های قدیم برای کاربرد های زینتی استفاده می شده اما زمان آن بسیار دقیق مشخص نیست، چرا که بومیان در استفاده ی طلا و چوب با هم استعداد داشتند و در جواهرسازی ها از آن استفاده می کردند.

می توان گفت معروف ترین اثر زیورآلات چوبی با ترکیب جواهرسازی نقاشی و حکاکی صورت عیسی مسیح بر صلیب باشد. نقش برجسته های چوبی ظریف در قرون وسطا به عنوان زیور آلات زینتی استفاده می شد. قبل تر از آن هم انسان ها مهره های چوبی و سنگی را با هم ترکیب کرده و استفاده های زینتی از انها می کردند.

استفاده ی بومیان و انسان های قدیمی از چوب درست مانند استفاده ی جواهرسازان در طلاسازی و نقره است؛ هر دوی آنها به دنبال ایجاد کنتراست و تضاد در زیبایی بودند. ترکیب چوب با طلا و فلزاتی که به عنوان زینتی نیز استفاده می شوند گزینه ی مناسبی است چرا که از ترکیبات شیمیایی جلوگیری کند و اجازه به وجود آمدن واکنش های شیمیایی بین فلز و طلا را نمی دهد.

فلزاتی که در ترکیب با چوب زیبا می شوند

در هند باستان ترکیب جواهر با چوب بسیار مرسوم بود و در واقع این ترکیب از جنوب شرق اسیا و آفریقا به وجود آمده است. نقره، طلا و مس بیشترین فلزاتی هستند که با چوب ترکیب زیبایی به دست می آورند. و اما چوب نیز جنس های مختلفی دارد و انواع مختلفی دارد که همه ی آنها در ترکیب با فلز خوب نمی شوند. برخی از انواع چوب که در ترکیب با فلزات و جواهرات زیبا می شوند می توان به: پالود، پتیکان، گریوود و بایونگ اشاره کرد.

چوب بایونگ یک چوبی با رنگ گرم است که در جواهرسازی کاربرد زیادی دارد و تنوع تن رنگی این چوب باعث استفاده ی گسترده ی آن در جواهرسازی شده است. گریوود کمی به خاکستری می خورد، بسیار سبک است و به صورت مهره ای در کنار جواهر استفاده می شود. به علت رنگی که دارد در کنار طلا و نقره یک ترکیب بسیار زیبا را می سازد. پلود طیف رنگی گسترد ای دارد  به همین علب در کنار نقره زیاد به کار می رود.استحکام زیادی نیز دارد و به همین دلیل زیاد در جواهرسازی بکار می رود.

چوب شناسی

همن طور که گفتیم استفاده ی چوب در جواهرسازی در همه جا مرسوم نیست اما استفاده ی زیادی دارد و جواهرات زیبایی را درست می کند، اگر حلقه های عرضی چوب در برش عرضی آن قرار دارد این به این منا است که این چوب در بهار رشد می کند که سطوح روشنی نیز دارند. اگر سطوح آن تیره بود نشان بر این است که در زمستان رشد می کند. چوب با رگه های افقی به مراتب محکم تر از چوب با رگه های عمودی است. البته اینکه از چه چوبی در جواهرسازی بهتر است استفاده شود را تنها یک جواهر ساز می تواند تشخیص دهد و ما در این مقاله به ویژگی های چوب ها در استفاده در جواهر سازی میپردازیم.

جواهرات چوبی الهامی از طبیعت

آبنوس یک نوع چوب بسیار با ارزش است که بسیار کمیاب و زیباست به طوری که جزوی از جواهرات شناخته می شود . آبنوس در آسیا و آفریقا یافت می شود و بسیار محکم و سخت است که یکی از دلایلی است که آنرا در دسته ی جواهرات نیز می شناسند. ترکیب آبنوس با طلا و نقره کنتراست و تضادی ایجاد می کند که باعث به وجود آمدن یک زیبایی منحصر به فرد می شود.

جواهرات ترکیب با چوب علاوه بر زیبایی هایی که دارند باعث حساسیت نیز نمی شوند و افرادی که به هر دلیلی بر فلزات حساسیت دارند می توانند از ترکیب جواهرات با چوب استفاده کنند. ترکیب چوب و فلز ترکیب چند هنر است و یک هنر به تنهایی نمی تواند به درستی این کار را انجام دهد. بخشی از آن که به جواهرسازی بر میگردد هنر است که در آموزشگاه طلاسازی فخر آریا آموزش داده می شود و علاقه مندان و هنرجویان عزیز می توانند در دوره های مختلف در آموزشگاه فخر آریا زیر نظر بهترین اساتید آموزش ببینند و وارد بازار کسب و کار طلا و جواهر شوند. جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.