22912130 - 32 | 22264933 | 09194101401 javaheri@fakhraria.com

آموزشگاه طلا و جواهر سازی به شما آموزش جوش دادن فلزات قیمتی را می دهد

در این قسمت آموزش های آموزشگاه طلا و جواهر سازی فخراریا را می خواهیم با هم بدانیم دمبوری چیست و چه عواملی باعث بد سوختن دمبور ها میشود چراغ روغنی چیست است و نکاتی در رابطه با تمیز کردن قطعات فلزاتی که برای ساخت طلا و جواهر استفاده می کنیم را بدانیم.

دم بوری چیست و چه کاربردی در آموزشگاه طلا و جواهر سازی دارد؟

دمبوری یکی دیگر از اساسی ترین وسیله هایی است که در طلا و جواهر سازی برای جوش دادن آلیاژ ها مورد استفاده قرار می گیرد. عمر این در بوری های امروزی هرگز نمی تواند بیش از پیدایش نفت و خواسته بنزین باشد. این وسیله بر خلاف تصور بعضی ها از وقتی در زرگر خانه ها راه یافت که ایرانیان توانستند به نوعی بنزین که خوراک اصلی آن است، دست یابد. دمبوری های فعلی از ۶ قسمت تشکیل میشوند. که به اسامی آنها اشاره می گردد: مخزن بنزین، دم زیر پایی، بادکنک، سر بوری، دو تکه شلنگ بلند و کوتاه، پیچ تنظیم هوای سر بوری.

اگرچه این دستگاه پیچیدگی خاصی ندارد ولی از زمانی که پای به زرگر خانه های ایران باز کرده با اینکه ابزارآلات مختلفی برای جوشکاری آلیاژ ها وارد بازار گردیده اما هنوز هم بیشتر افراد مایلند با این دستگاه حتی در آموزشگاه طلا و جواهرسازی کار کنند.

این دستگاه به دلیل ارزانی و کم خطر بودنش نسبت به بعضی از دستگاه های پیشرفته تر به خصوص به علب دسترسی آسان به آن، باعث شده داوطلبان بیشتری خواهان ان باشند. طریقه استفاده از این دستگاه بعد از نصب بسیار آسان قطعات به یکدیگر تنها با ریختن یک ته استکان بنزین به درون مخزن سازنده است. که می تواند با دمیدن در دم زیر پایی که باد را از طریق شلنگ به درون بادکنک می فرستد هوا را از آنجا به صورت یکنواخت از طریق شلنگ مقابل به مخزن بنزین می برد و از گاز متصاعد شده بنزین به سر بوری انتقال و با نزدیک کردن آن به شعله آتشی آن را مشتعل می سازد.با باز و بسته کردن پیچ تنظیم سر بوری و ادامه دادن به دمیدن میتوان حرارت شعله آتش را تا ۷۵۰ درجه سانتیگراد هم بالا برد. این حرارت می تواند آلیاژ طلا و یا نقره را سرخ و در نهایت ذوب نمایند با چرخاندن پیچ تنظیم هوای سر بوری به راحتی می توان شعله آتش را باریک و یا پهن و پر حرارت کرد.

در مواقع جوشکاری باید شعله رنگ آبی بسوزد، شعله به رنگ زرد موجب سیاه شدن . اتصال فلز می‌گردد و لحیم به درستی در محل اتصال نمی شیند .

چه عواملی باعث بد سوختن دمبوری ها میشود؟

ریختن بنزین زیاد در مخزن

کم بودن بنزین در مخزن

کهنه بودن بنزین در مخزن

کثیفی سوزن سر بوری از جمله عواملی هستند که در بد سوختن دمبوری ها تاثیر زیادی خواهند داشت.

شاید خالی از لطف نباشد که علاقه‌مندان آن به طلا و جواهر سازی بدانند که در روزگاران نه چندان قدیم در کمتر از ۶۰ سال قبل که هنوز دمبوری های امروزی به صورت گسترده در آموزشگاه های طلا و جواهر سازی نبود، سازندگان برای جوشکاری فلزات قیمتی خود از چراغ روغنی که همراه با یک لوله چه مسی بود استفاده میکردند. اگرچه این وسیله در زرگر خانه های امروزی و آموزشگاه‌ های امروزی متداول نیست و منسوخ گردیده ولی بد نیست از خاطرات کودکی آنها را یاد کنیم که در کارگاه های قدیمی میدیم.

چراغ روغنی چیست و در آموزشگاه طلا و جواهر سازی چه کاربردی دارد ؟

ان وسیله که برای جوشکاری فلزات قیمتی در کارگاه های جواهرسازان و زرگر خانه‌ های آن دوران مورد استفاده قرار می گرفت ، در عین سادگی کارایی زیادی نیز داشت . شنیده بودم متخصصین این فن میتوانند با همین وسیله ابتدایی تا دو مثقال طلا را هم بدون اشکال به روی تخته بوری غلیظ تر به داخل آن می ریختند و نخی نسوز که به نام فیتیله خوانده می‌شد از قسمت میانی آن بیرون آمده بود . سازندگان چراغ روغنی را برای جوشکاری روشن و در نزدیکی تخت بوری قرار می دادند ، با یک لوله مسی ۲۰ سانتی متری که یک سرش بزرگتر از سر دیگرش بود سر بزرگ آن را به دهان می گذارد و به درون آن فوت می کردند وقتی باد به سر شعله آتش می رسید، شعله را به طرف تخته بوری که قطعه را روی آن گذارده بودند هدایت و نهایتاً محل مورد نظر که از قبل در نقطه اتصال لحیمی قرار داده بودند برخورد می کرد و در نهایت جوش می دادند.

جالب آنجا بود هر قدر تخته بوری دورتر از شعله قرار می‌گرفت شعاع آتش بیشتر می‌شد و اگر این فاصله کمتر میگشت شعله آتش به نازکی موی سر بر . اتصال دمیده می شد . این کار به قدری ماهرانه و استادانه اجرا می شد که پس از اتمام از نظر فنی . جوش بدون نقص بود و لحیم مجذوب در . اتصال شده بود .