22912130 - 32 | 22264933 | 09194101401 javaheri@fakhraria.com

جواهر سازی و تاثیر یاقوت در آن

یاقوت یکی از سنگ های بسیار با ارزش قیمتی است که رنگ های متفاوتی دارد و در جواهر سازی به علت زیبایی اش مورد استفاده قرار میگیرد. یاقوت های بزرگ یکدست قیمت های بالایی دارند و اغلب گران هستند. یاقوت به علت سختی بالایی که دارد سنگ گرانبهایی است و کاربرد زیادی در جواهر سازی دارد.

رنگ یاقوت

یاقوت رنگی سرخ دارد که آن را از کوراندوم میگیرد و سنگ دگرگونی است و نوعی اکسید آلمینیوم نیز حساب می شود. یاقوت طیف رنگی متفاوتی دارد که علت آن ترکیبات فلزی درون آن است. یاقوت ممکن است تیتانیوم، مس، منگنز و کروم و آهن در خود داشته باشد و همین ترکیبات آن که باعث به وجود آمدن رنگ های زیبای آن می شوند در جواهر سازی کاربردش را چند برابر کرده است. رنگ هایی که این ناخالصی ها برای یاقوت ایجاد می کنند شامل: آبی، زرد، بنفش، صورتی و نارنجی می شود. اگر یاقوت رنگی به غیر از قرمز و صورتی داشته باشد به نام یاقوت کبود شناخته می شود که در جواهر سازی کاربرد زیادی دارد.

معادن یاقوت برای استفاده در جواهر سازی

یکی از مراحل جواهر سازی شناسایی معادن سنگ های با ارزش و استخراج سنگ ها و جدا سای جواهرات از سنگ ها است. اگر سنگ مستقیم و بدون واسطه به دست جواهر ساز برسد می توان از اصالت آن مطمئن بود. اما اگر سنگ با واسطه به دست جواهر ساز برسد یک مرحله شناسایی اصل و غیر اصل بودن سنگ است. بیشتر معادن سنگ یاقوت در میانمار، سریلانکا، کنیا، ماداگاسکار و افغانستان جهت استخراج برای استفاده ی جواهر سازی و زینتی یافت می شوند. بهترین معدن نیز در میانمار و دره ی موگوک است.

چرا از یاقوت در جواهر سازی استفاده می شود؟

این سنگ به غیر زیبایی مجذوب کننده ای که دارد، یک سری انرژی های خاص نیز به انسان می دهد: انرژی هایی از جمله سلامتی، عشق، ثروت و دانش. در کل می توان گفت انرژی های مثبت را به انسان منتقل می کند. به همین علت هم است که نمادوفاداری، آرامش و ثروت و برکت است. همچنین در برابر اشعه ی ایکس از خود مقاومت نشان می دهد و آن را دفع می کند.

اگر سایز این سنگ بیش از پنج قیراط شود ارزش آن از الماس بیشتر می شود. این ویژگی ها دلایلی هستند که این سنگ زیبا را محبوب کرده و بسیاری از انسان ها، پادشاهان در قدیم تا اکنون انسان های ثروت مند از این سنگ زیبا در  جواهراتشان استفاده می کنند و یکی از قطب های اصلی جواهرسازی به شمار می رود.

شفافیت و درخشندگی یاقوت در جواهرسازی

بهترین رنگ یاقوت قرمز خالص با سایه های آبی شناخته می شود. سنگ یاقوت قبل از تراشیده شدن مات است و درخشش آن واضح و معلوم نیست اما پس از خراشیدن سطح روی یاقوت درخشش به اندازه ی برلیان نیز ی رسد.  یاقوت برش های ترکیبی و پلکانی دارد، بیشتین شکلی که از یاقوت در جواهرسازی استفاده می شود بالشتی و به شکل بیضی است. البته در برش های دیگر نیز استفاده می شود مانند الماسی، دایره، مثلت و ….

در جواهر سازی یاقوت ها را مقابل حرارت قرار می دهند تا رنگ آن بهتر دیده شود و با هم آمیزی آماده شان می کنند تا درخشش آن ها معلوم شود. برای پر کردن فاصله ها و شکاف های بین یاقوت در جواهرسازی از شیشه استفاده می شود چون بهترین روش است و زیبایی آن را حفظ می کند.

اگر مایل هستید در رابطه با عنوان جواهرات و کاربرد آن ها بیشتر بدانید از وبسایت آموزشگاه فخرآریا دیدن فرمایید تا با طلا سازی و جواهرسازی بیشتر آشنا شوید. آموزشگاه فخر اریا با کلاس های متنوع در حوزه ی جواهرسازی وطلا سازی آماده ی آموزش به هنرجویان علاقه مند به این حوزه است. آموزشگاه فخر آریا اساتید مجرب در این حوزه را جمع آوری کرده تا هنر جویان عزیز بتوانند از تجربیات آنها استفاده کرده و به راحتی در کوتاه ترین زمان ممکن به صورت حرفه ای وارد بازار کار طلا و جواهر شوند.