22912130 - 32 | 22264933 | 09194101401 javaheri@fakhraria.com

طلا سازی و جواهر سازی چه تفاوتی با یکدیگر دارد؟

طلا و جواهر علاوه بر گرانبها بودن و زیبا بودنشان به عنوان زیورآلات نیز استفاده می شوند و تاثیر زیادی بر پوشش ما می گذارند و می توانند آن را چند برابر به چشم بیاورد. همه ی ما فکر می کنیم طلا سازی و جواهر سازی با یکدیگر تفاوتی ندارند و یکی هستند اما این تصور غلطی است. در این مقاله با تفاوت طلا سازی و جواهر سازی با یکدیگر آشنا می شویم.

تفاوت طلا و جواهر چیست؟

طلا و جواهر تفاوت های زیاد آشکاری دارند از حوه ی خرید و فروش تا نحوه ی ساخت که شامل طلا سازی و جواهر سازی می شود. طلا سازی به معنار ساخت هر نوع زیورآلات با استفاده از فلز طلا است. و اصل محصول بر پایه ی طلا ساخته شده است. اما در جواهر سازی همیشه از سنگ های قیمتی استفاده می شود و وزن طلای بکار رفته در آن بسیار کمتر خواهد بود همچنین روی طلا طرح و نقشی نمی گذارند و طلا را برای مکمل جواهرات و اتصال جواهرات به یکدیگر استفاده می کنند. در واقع ارزش جواهر به نوع سنگ های استفاده شده در آن است و میزان طلای آن کاربردی و مهم نیست.

طلا سازی و جواهر سازی یک تفاوت دیگر نیز دارند؛ در جواهر سازی ممکن است از سنگ هایی که ابفاده می شود سنگ های نیمه قیمتی و یا سنگ های اتمی باشند که نام آن جواهرات می شود جواهرات اتمی و جواهراتی که با استفاده از سنگ های اصل خریداری شده اند را جواهرات اصل می نامند.

انواع طلا و جواهرات کاربردی در طلا سازی و جواهر سازی

همانطور که در بالا گفتیم جواهر سازی به معنای کاربرد سنگ های قیمتی بر روی زیور آلات است. حالا چند نمونه از این سنگ ها شامل : زمرد، عقیق، الماس، یاقوت و … هستند. سنگ های نیمه قیمتی و کمی ارزان تر شامل مروارید، صدف، آمیتیس، سیترین و کهربا می شوند که بیشتر هم هستند اما ما چند نمونه مثال زدیم. این سنگ ها دارای طیف قیمتی متفاوتی هستند و هر کدام ارزش متفاوتی دارند که بر روی ارزش جواهر ساخته شده نیز در نهایت تاثیر مستقیم می گذارند.

شناسایی طلا و جواهر اصل

اولین قدم برای اطمینان از اصالت طلا و جواهر خریداری آن از مراکز معتبر و شناخته شده میباشد. زیرا مراکز معتبر شناسنامه ی محصول، فاکتور معتبر و .. را به شما می دهند و در صورت بروز هر گونه مشکل با کد و فاکتوری که از محصول دارید می توانید آن را پیگیری کنید. سپس قدم دوم خردید با یک فرد متخصص یا کسی که به این حوزه تسلط دارد مخصوصا برای خرید جواهرات گران قیمت، چون هر سنگ اصل و قیمتی ای یک سری ویژگی های مختص به خودشان را دارند که از روی این ویژگی ها کاملا قابل شناسایی هستند.

اگر می خواهید شما هم به یک متخصص در شناسایی سنگ های قیمتی تبدیل شود در کلاس های گوهر شناسی فخرآریا شرکت کنید. آموزشگاه طلا سازی و جواهر سازی فخرآریا به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می کند و شما برای اینکه بهتر با آموزشگاه فخرآریا آشنا شوید می توانید به سایت آموزشگاه مراجعه کرده و تمام اطلاعات دوره های آموزشی را مشاهده کنید.

و اما درباره ی طلا :  طلا عیار های مختلفی دارد که این عیار بسته به میزان خلوص آن اندازه گیری می شود یعنی طلای 24 عیار بیشترین خلوص را دارد و به همین ترتیب 18 و 14 و 10 عیار خلوص شان کم و کمتر می شود. در هر کشور طلا با عیار متفاوتی به فروش میرسد و در ایران با عیار 18 اغلب به فروش می رسد. طلای 24 عیار درست است که ارزش بیشتری دارد اما مقاومت آن کمتر است و راحت تر شکل می پذیرد. طلای 24 عیار تنها برای شمش و سکه ها در ایران به کار می روند و کاربرد دیگری ندارند.

تفاوت قیمت از لحاظ طلا سازی و جواهر سازی

در زمان خرید طلا شما وزن طلا را محاسبه کرده ضرب در قیمت گرم آن کرده و اجرت و سود نیز محاسبه می شود و طلا خریداری می شود. اما در خرید جواهر ابتدا وزن سنگ های قیمتی محاسبه می شود و قیمت آن در می آید و سپس طلای آن محاسبه می شود و در نهایت قیمت بدست آمده با اجرت و سود طلا ساز و جواهر ساز محاسبه شده و قیمت نهایی را به شما می دهد.

طلا سازی و جواهر سازی نیز دو رشته ی متفاوت از هم هستند که در آموزشگاه طلا و جواهرسازی فخرآریا هر دو رشته را می توانید آموزش ببینید. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.